FASULYE

Fasulye, küçüçük bir yapı içinde tüm ana beslenme bilesenlerini içeren bir kombinasyon olarak adlandırılır.

 

Amerika kökenli baklagiller familyasından soğuk iklime dayanıklı, hemen her toprakta yetişebilen, genellikle yeşil renkli, beyaz, mor, kırmızı renkli de olan şekli küremsi, yassı, silindirimsi böbrek şeklinde taze ve kuru olarak tüketilen bitkidir. Önemli bir besin maddesidir. Karbonhidrat deposudur. Ayrıca bol protein ve demir içerir. B1 ve B2 vitaminlerince de zengindir. Dünyada en çok üreten ülkeler Brezilya, ABD ve Çin'dir. Ülkemizde horoz, şeker, battal, çalı, sıra, sırık, ayşekadın, dermason, barbunya çeşitleri üretilir.


Fasulye, küçücük bir yapı içinde tüm ana beslenme bileşenlerini içeren bir kombinasyon olarak adlandırılır.


En başta, kalbe yararı vardır. Protein, Karbonhidratlar, Vitamin ve Mineraller açısından zengin bir kaynak olan kuru fasulyede yağ seviyesi düşüktür.


Protein bakımından son derece zengin olan fasulye, vücuda bol kalori ve bol protein verir. Günlük bitkisel protein ihtiyacının karşılanmasında çok işe yarar. Sinirleri kuvvetlendirir. Bedenen ve zihnen çalışanlara çok faydalıdır.

BESİN DEĞERİ 100 gr.:      
Kolestrerol    0
Lif    4,30 gr
Enerji    349 Kcal
Protein    22,6 gr
Karbonhidrat    55,9 gr
Yağ    1,6 gr
Kalsiyum (Ca)    86 mg
Demir (Fe)    7,6 mg
Vitamin B1    0,54 mg
Vitamin B2    0,19 mg

Kuru fasulye taneleri, kabuğu ile birlikte pişirilip yenilmelidir. Hazmı sağlayan maddelerin çoğu kabuğunda bulunur. Hazmı zordur. Acı biber, karabiber, kekik eklenerek veya salata ile soğanla birlikte yenerek hazmı kolaylaştırılabilir.

Fasulyenin diğer faydaları da şunlar:

* Bedeni ve zihni yorgunlukları giderir.
* Vücudun kuvvetlenmesini sağlar.
* Pankreas bezinin gereği gibi çalışmasına yardımcı olur.
* Şeker hastalığını önler ve kandaki şeker miktarını düşürür.
* İdrar tutukluğunu giderir.
* Albümini düşürür.
* Böbreklerdeki kum ve taşların dökülmesine yardımcı olur.
* Karaciğer yetersizliğini tedavi eder.
* Kalbi ve böbrekleri kuvvetlendirir.
* Kalp çarpıntılarını giderir.

 

Kuru Fasulye 50 ve 25kg.’lık paketler halinde "MÜMİN" markasıyla toptan ve perakende olarak (10kg. ve 5 kg.) müşterilerimize sunulmaktadır.

KURU FASULYE

Malzemeler;

* 2 su bardağı kuru fasulye

* 1 litre sıcak su

* 1 tatlı kaşığı şeker

* 1 çay kaşığı tuz

* 1 yemek kaşığı salça

* 2 adet kuru biber

* 1 büyük baş soğan

* 1 adet yeşil biber

* 1 adet domates

* 1 çay kaşığı tepeleme kırmızı toz biber

* 1,5 litre sıcak su

* 5-6 yemek kaşık sıyı yağ

YAPILIŞI;

Bir gece önceden kuru fasulyeleri ayıklayıp yıkayın. 1 litre sıcak suyun içine, tuz ve şekeri karıştırın. Ve fasulyeyi geceden bu suyun içinde ıslatın. Soğanları ve biberi yemeklik doğrayın. Düdüklü tencereyi ocağa alın ve tencereye önce yağı koyun, soğan ve biberleri kavurun. Ayrı bir yerde sıcak suyunuzu hazırlayın. Domatesin kabuğunu soyun ve doğrayın, tencereye aktarın. Salçayıda ilave edin.Beraberce 2-3 dakika kadar kavurun. Fasulyeleri, tuzunu, kırmızıbiberini, kurubiberi ilave edip, 2-3 kez daha karıştırın. Daha sonra sıcak suyunu koyun. Karıştırın. Tencerenin kapağını kapatın .Düdüğü çalana kadar orta hararetli ateşte, daha sonrasında ise kısık ateşte 35 dakika kadar pişirin. Tencereyi ocaktan aldıktan sonra kapağını açın ve suyunu kontrol edin. Eğer suyu biraz fazla ise kapağı açık vaziyette çok az daha kaynatın. Eğer suyu az ise yeterince kaynar su ilave edip 5 dakika kadar daha pişirin. Sıcak olarak servis edin. İsteğe göre et, tavuk, sucuk, pastırma ilave edilebilir. Afiyet olsun.

Resim
X