ÇELTİK-PİRİNÇ

Kurulduğumuz günden bu yana bakliyat alanından başka, Biga ve Gönen bölgesinde çeltik alım satımı ve çeltik experliği hizmeti vermekteyiz.

http://caliskanbakliyat.com.tr/foto/urunlerhead.jpg

Çeltik besin kaynağı olarak tahıllar içinde buğdaydan sonra en önemli kültür bitkisidir. Dünya'da yaşayan insanların yarıdan fazlasının ana besinidir. Pirinçte nişasta oranı buğdaydan yüksektir. 100 gram pirinçte, 78 gram nişasta, 8 gram protein, 13 gram su, 1 gram kül ve yağ bulunmaktadır. Pirinç besin maddesi olarak taşıdığı bu değer yanında endüstride de yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Çeltiğin Türkiye tarımı bakımından önemli bir yönü de, tuzlu ve alkali arazilerde yetiştirilmesi ve hatta bu tip arazilerin ıslahında etkili olmasıdır.

Dünya tahıl üretiminde üçüncü sırada yeralan Pirinç tarımı MÖ 3000'lerde Hindistan'da başladı. Pirinç, çeltiğin tekniğine uygun olarak kavuzlardan soyulup, çeşitli parlatma işlemleri yapılarak elde edilen üründür. Dünya'ya Çin'den yayılan pirinç insanlığın en eski, temel besinlerinden biridir.
Pirincin içerdiği mineraller sayesinde kemik yapısının gelişimi, cildin ve tırnakların parlaklaşması sağlanmaktadır. Pirinç alerjik olmayan bir gıda maddesidir. Özel hasta diyetlerinde ve verdiği tokluk hissi ile zayıflama diyetlerinde kullanılabilir. Aynı zamanda bağırsak hareketlerini düzenleyen, tansiyon düşürücü etkiye sahip olan pirinç mutfaklarımızın incisidir.http://caliskanbakliyat.com.tr/foto/celtik.jpg

Ülkemizde Trakya, Gönen, Biga, Kastamonu, Sinop, Samsun bölgesinde ekimi yapılmaktadır. Pirincin büyük bir bölümü yiyecek olarak tüketilir. Pirinç unu pastacılık sanayisinde çokça kullanılır.
Pirinç alırken yöre farkının yanı sıra tane boyutuna, rutubetine, kırık tane, ham tane oranlarına ve farklı taneli pirinçlerin karıştırılıp karıştırılmadığına bakılmalıdır. Pilavın tane tane olmamasındaki asıl kusur karıştırılmış veya rutubetli olan pirinçtir. Su çekmediği için lapa olmakta, ürünün tanesinde kısa zamanda çizgiler oluşmakta, renk değişmekte, koku yapıp bozulmaktadır.http://caliskanbakliyat.com.tr/foto/pirincorta.jpg

BESİN DEĞERİ 100 gr.:

Enerji    349 kca
Karbonhidrat    78,9 gr
Protein    6,7 gr
Yağ    0,7 gr
Kalsiyum    10 mg
Demir    0,9 mg
A vitamini    0 I.U.
B1 Vitamini    0,08 mg
B2 Vitamini    0,03 mg
Niasin     1,6 mg
C Vitamini    0 mg
Diyetik Lif     0,2 g

Biga Yarımadası'nın kuzeyini çevreleyen 70 km.'lik sahil ve sahile yakın bölgelerde Marmara Denizi'nin vermiş olduğu iyot ve nem ile Baldo'nun "Lüx Baldo" olduğu Biga Ovası ürünleri eşsiz tat ve lezzete sahiptir.


Lüx Baldo Pirinç, Osmancık ve Kırık Pirinç "MÜMİN" markasıyla 50 ve 25 kg.lık paketler halinde toptan ve perakende olarak (10 ve 5 kg.) müşterilerimize sunulmaktadır.

 

PİRİNÇ PİLAVI

Malzemeler;

* 2 su bardağı pilavlık pirinç

* 3 su bardağı su

* 1/3 su bardağı sıvı yağ

* Tuz

http://caliskanbakliyat.com.tr/foto/pirinc1.jpg

YAPILIŞI;

Öncelikle pirinçler nişastası çıkana kadar yıkanır. Pirinçler sıcak ve tuzlu suda en az 15 dakika bekletilir. Tencereye sıvı yağ koyulur ve yağ kızgınlaştığında pirinçler eklenir. Sürekli karıştırılır. Bu kısımda su eklemek için acele etmeyiniz. Pirinçler birbirinden ayrılana kadar kavrulur. Sonrasında su ve tuz eklenir. Tuzu tadına bakarak isteğinize göre ekleyebilirsiniz. Kısık ateşte kapağı kapalı olarak pişirilir. Pirinçlerin suyunu çektiği gözlemlendiğinde tencere ocaktan alınır ve demlemeye bırakılır. 15-20 dakika sonra kapak açılıp pilav karıştırılarak servis yapılır. Afiyet olsun.

 

Resim
X